خانه صفحه اصلی نیازمندی تماس با ما اشکالات سایت نظرات درباره ما آرشیو روزنامه خبرجنوب آرشیو

روزنامه خبر جنوب اولین - پرتیراژترین و معتبرترین روزنامه سیاسی اقتصادی اجتماعی قضایی گردشگری ورزشی علمی فرهنگی هنری انتقادی و طنز جنوب ایران با 43سال سابقه درخشان و توزیع گسترده جهانی
As the most circulated and printed daily in south of Iran, Khabar-e-Jonoob enjoys an experience of 43 years in the area of journalism. The newspaper mission is to cover financial, economical, political, social, cultural, law, tourism news both in national and international level. The website receives half a million visits every day across the nation as well as abroad.

تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
روزنامه خبر جنوب | مرامنامه اخلاق حرفه‌ای روزنامه «خبرجنوب»
≡ تنها سامانه مجاز دریافت نیازمندی های روزنامه خبرجنوب در سراسر تارنمای جهانی www.khabarADS.com ≡ بیشترین بازدید از وب سایت خبر جنوب طی ماه گذشته به ترتیب از کشورهای روبرو بوده است /Malaysia/India/Norway/Denmark/Austria/Belgium/France/Finland/Japan/Ukraine/Greece/Cyprus/ Denmark/Norway/India/Malaysia/Netherlands/Australia/Germany/Hungary/United Kingdom/Canada/Sweden/Italy/Turkey/United Arab Emirates/Iran ≡به آسانی آگهی خود را ارسال کنید www.khabarADS.com

مرامنامه اخلاق حرفه‌ای روزنامه «خبرجنوب»
ن والقلم و ما یسطرون


اعضای تحریریه روزنامه «خبرجنوب»، اعم از خبرنگاران، نویسندگان، عکاسان، دبیران و سردبیران، مجموعه اصول و معیارهای اخلاقی حرفه ای را با توجه به استانداردهای این حرفه، به عنوان اصول اخلاقی خویش تلقی می کنند و رعایت آن را به عنوان مبانی مشترک حرفه ای وظیفه خود می دانند.

این مرامنامه مقررات اداری یا مسائل انضباطی روزنامه نیست، بلکه تنها اصول اخلاقی را تبیین می کند که روزنامه نگاران روزنامه «خبرجنوب» با رعایت آن، استقلال، اعتبار و درستکاری رسانه و مسئولیت ها و تحقق وظایف خود را تضمین می کنند. علاوه بر این، قانون مطبوعات و سایر قوانین مرتبط با فعالیت های رسانه ای نصب العین روزنامه «خبرجنوب» است.

1-وظیفه آگاهی بخشی در رأس وظایف حرفه روزنامه نگاری قرار گرفته است. انصاف و بی غرضی روزنامه نگار، خودداری وی از تبلیغ سیاسی و بازرگانی و مقاومت در برابر دیگر کانون های فشار، اصل خدشه ناپذیر روزنامه نگاران فعال در روزنامه «خبرجنوب» است.

2-روزنامه «خبرجنوب» خود را متعهد می داند که با رعایت مفاد مرامنامه اخلاقی کلیه آحاد جامعه را مخاطب خود بداند و همواره در چارچوب قانون اساسی به اصول دینی و معتقدات مذهبی و آداب و سنن گروه های مختلف قومی و فرهنگی، احترام بگذارد.

3-روزنامه نگاران روزنامه «خبرجنوب» در انجام وظایف حرفه ای خویش نه تنها در برابر مسئولین روزنامه «خبرجنوب» بلکه در برابر خوانندگان و منافع و مصالح جامعه مسئولیت دارند. این مسئولیت اجتماعی ایجاب می کند اطلاعات کامل و به روز برای عموم با حفظ آزادی اطلاعات به منظور احقاق حق دسترسی به اطلاعات ارائه شود.

4-وظیفه کسانی که وقایع مربوط به هر موضوع را شرح می دهند یا تفسیر می کنند این است که دانش لازم را درباره آن موضوع به نحوی که گزارش دهی و تفسیر به صورت دقیق و منصفانه امکان پذیر باشد کسب کنند.

5-رسالت اجتماعی حرفه روزنامه نگاری ایجاب می کند که روزنامه نگار همیشه در خدمت کشف و بیان حقیقت باشد. به موجب این اصل، روزنامه «خبرجنوب» خود را متعهد می داند تا حد ممکن آن چه را که به راستی روی داده است و در آن شائبه دروغ راه ندارد، منعکس کند.

6-روزنامه نگاران روزنامه «خبرجنوب» خود را موظف می دانند در صورت ارتکاب به اشتباه، هر چه سریع تر آن را اصلاح کنند. اگر چه کار روزنامه نگاری با سرعت عمل همراه است، این الزام نباید مانع کوشش و جست و جو برای پی بردن به صحت و سقم اطلاعات شود. همچنین بروز هر اشتباهی را به سرعت اطلاع می دهند و آن را در روزنامه تصحیح می کنند.

7-خبرنگاران و نویسندگان روزنامه «خبرجنوب» بدون دخالت در ماجرا یا پیش فرض های خود، خبر و گزارش را تهیه و تنظیم می کنند. در عین حال «بی طرفی» به معنی بی نظر بودن روزنامه «خبرجنوب» و نویسندگان آن در قبال رویدادها نیست و روزنامه نگاران نظرات خود را در مقالاتی که تفسیر و تحلیلشان از مسائل است، بیان می کنند.

8-روزنامه نگاران فعال در روزنامه «خبرجنوب» در انتشار مصاحبه های اختصاصی به حقوق مصاحبه شونده خود احترام می گذارند و متن تنظیمی مصاحبه را با رعایت حداکثر امانت داری منتشر می کنند. ضمناً در صورت درخواست مصاحبه شونده، متن نهایی را به نظر او می رسانند و اصلاحات مورد نظر را اعمال و حتی در صورت انصراف وی از انتشار مصاحبه خودداری می کنند.

9-به منظور رعایت حقوق مادی و معنوی خالقان و صاحبان آثار، خبرنگاران و نویسندگان روزنامه «خبرجنوب» حاصل کار دیگران را بدون ذکر منبع و در صورت لزوم کسب اجازه، باز انتشار نمی کنند. امضای یک روزنامه نگار تنها پای مطلبی قرار می گیرد که حاصل کار خود اوست. هرگونه سرقت ادبی، مخدوش ساختن متن ها، تصاویر، اسناد و نیز حذف اطلاعات اساسی مربوط به رویدادها نزد روزنامه نگاران روزنامه «خبرجنوب» مذموم و مطرود است.

10-حریم خصوصی افراد محترم است و نباید بدون اجازه به آن وارد شد. روزنامه نگاران و نویسندگان روزنامه «خبرجنوب» با توجه خاص به حیثیت شخصی و زندگی خصوصی افراد، از تمامی مواردی که ممکن است با انتشار مطلب یا خبر آن به حیثیت افراد لطمه وارد آورد، اکیداً پرهیز می کنند.

11-روزنامه نگاران و نویسندگان روزنامه «خبرجنوب» ادبیات پالوده و قلم متین را از مهم ترین ویژگی های خود می دانند و از لحن گزنده یا کلمات توهین آمیز علیه هیچ شخص یا نهادی، چه در خبر یا گزارش و چه در نظر، استفاده نمی کنند.

12-روزنامه نگاران روزنامه «خبرجنوب» به طور مخفیانه از دوربین، میکروفن و یا دستگاه های ضبط صوت استفاده نخواهند کرد، مگر در زمانی که حق قانونی روزنامه نگار است، اما آشکارسازی لوازم فوق برای او مخاطره آمیز باشد.

13-روزنامه نگاران روزنامه «خبرجنوب» برای کسب خبر، صریحاً خود را روزنامه نگار معرفی می کنند و هرگز همچون کارآگاه یا جاسوس عمل نمی کنند. آنان همچنین از تحت فشار قرار دادن افراد برای کسب خبر پرهیز می کنند.

14-روزنامه نگاران روزنامه «خبرجنوب» ضمن وقوف به آزادی خبر، تفسیر و انتقاد، می توانند از افشای منبع اطلاعات به جز صراحتی که قانون مطبوعات دارد (دستور مقام قضایی) خودداری کنند. محرمانه نگاه داشتن هویت منابعی که روزنامه «خبرجنوب» نمی خواهد شناخته شوند، نافی این اصل نیست که منابع خبری، جز در موارد استثنایی، باید به روشن ترین وجه معرفی شوند. از سوی دیگر ممکن است ناشناس ماندن اظهارکننده یک مطلب برای او فرصتی غیرمنصفانه فراهم آورد تا علیه دیگران سخن بگوید. در این صورت روزنامه «خبرجنوب» از انتشار اظهارات علیه دیگران توسط منبعی که نامش فاش نشود، پرهیز می‌کند.

15-اولین و مهم ترین دغدغه روزنامه نگاران روزنامه «خبرجنوب» تلاش در جهت ارتقای سطح کیفی و کمی مطالب روزنامه «خبرجنوب» است. این بدان معناست که توفیق روزنامه «خبرجنوب» در تهیه و انتشار اخبار و گزارش های دست اول نتیجه تلاش های بی وقفه روزنامه نگاران آن است.

16-روزنامه نگاران روزنامه «خبرجنوب» به حق دسترسی به مطالب، اخبار و گزارش های جمع آوری شده واقفند و پیش از انتشار مطالب تهیه شده مبادرت به فروش، واگذاری و افشای بخشی یا تمام آن مطلب به افراد خارج از نشریه علی الخصوص نشریات رقیب، دوستان و وابستگان نزدیک خود نخواهند کرد. آنان با آگاهی کامل از خط مشی و سیاست های کلی روزنامه، متعهدانه و وفادارانه در جهت پیشبرد این اهداف گام برمی دارند.

17-روزنامه نگاران روزنامه «خبرجنوب» نام و عنوان روزنامه «خبرجنوب» را مورد استفاده شخصی قرار نمی دهند. آنان کارت های خبرنگاری خود را تنها در مواقع کسب خبر و امور مرتبط با حرفه خود یا ورود به سازمان های دولتی یا خصوصی به کار می گیرند.

18-اظهارنظر نسبت به شخصیت های مورد توجه مخاطبان از جمله هنرمندان و ورزشکاران در قالب گفت‌وگو و یا نوشته از سوی روزنامه نگاران نباید کیفیت محتوایی روزنامه را پایین آورد.

19-از آن جا که کسب اخبار دست اول و انتشار آن یکی از ویژگی های بارز رسانه هاست و این فرآیند منجر به جذب مخاطب بیشتر برای یک رسانه می شود، روزنامه نگاران روزنامه «خبرجنوب» تمامی رسانه های خبری دیگر اعم از رسانه های چاپی، الکترونیکی، تصویری و صوتی را که در جهت تضاد و یا حتی همسو با نشریه خود هستند رقیب حرفه ای می انگارند و بر این اساس، همکاری و فعالیت با آنان را بدون مشورت و صلاحدید حوزه سردبیری، مغایر با تعهدات اخلاقی و حرفه ای می دانند.

20-ارائه هرگونه اطلاعات محرمانه داخلی و اداری نشریه مغایر با وجدان و مسئولیت اخلاقی و حرفه ای روزنامه نگاران در قبال نشریه است.

21-داشتن وبلاگ شخصی حق مسلم هر فرد است. روزنامه نگاران روزنامه «خبرجنوب» نیز از این قاعده مستثنی نیستند. مهم نیست که وبلاگ نویسان تا چه میزان تلاش می کنند مطالبشان متمایز از مطالب موجود در نشریه باشد؛ بلکه نکته اینجاست که به هر حال مخاطبان، آن ها را به عنوان روزنامه نگاران روزنامه «خبرجنوب» می شناسند و دیدگاه ها و نظراتشان را مرتبط با خط مشی نشریه تلقی می کنند. با علم به این موضوع، روزنامه نگاران روزنامه «خبرجنوب» هرگونه فعالیت بدون در نظر گرفتن صلاحدید نشریه را مغایر با وجدان اخلاقی و حرفه ای خود می دانند.

22-روزنامه نگاران فعال در روزنامه «خبرجنوب» از نوشتن در مورد مسائلی که نفع مستقیم مادی برای آن ها و وابستگانشان دارند، پرهیز می کنند. از اطلاعاتی که به واسطه شغلشان به دست می آورند برای کسب منافع مالی و اقتصادی استفاده نمی کنند و این اطلاعات را به این منظور در اختیار بستگان یا دوستانشان قرار نمی دهند.

23-هرگونه مشارکت و همکاری تعهدآور با سازمان های حوزه فعالیت خود (اعم از استخدام، همکاری پاره‌وقت، انجام پروژه های مشترک و ارائه مشاوره و غیره) از نظر روزنامه نگاران روزنامه «خبرجنوب» مورد پذیرش نیست. چرا که این نوع وابستگی ها به سازمان هایی که تحت پوشش خبری این نشریه قرار دارند، بدون شک دیدگاه ها و نظرات روزنامه نگاران را به مرور زمان تحت تأثیر خود قرار می دهد و از بازده کاری آنان می کاهد.

24-روزنامه نگاران فعال در روزنامه «خبرجنوب» در مورد پذیرش هدایایی که از طرف اشخاص یا سازمان ها و نهادها ارائه می شود احتیاط می کنند. هر هدیه ای که این شائبه را به وجود آورد که در قبال آن انتظار همدلی به هنگام تهیه مطلب وجود دارد فوراً پس داده می شود. اگر به روزنامه نگاری مستقیماً پیشنهاد همکاری در قبال دریافت هدیه ارائه شد، موضوع را به مدیران روزنامه اطلاع می دهد و چنین موضوعی ممکن است بنا به صلاحدید سردبیر به اطلاع خوانندگان برسد. در عین حال روزنامه نگاران فعال در روزنامه «خبرجنوب» هدایای ارزان قیمتی را که با «حسن نیت» ارائه می شود با احترام می پذیرند. هدایای گران تر را محترمانه باز می گردانند. جوایز و هدایای بزرگداشت رسمی روزنامه نگاری از این قاعده مستثنی است.

25-روزنامه نگاران فعال روزنامه «خبرجنوب» سفرهایی را که هزینه آن به عهده سازمان و نهاد خاصی است قبول نمی کنند مگر با اجازه مسئولین روزنامه.

یکشنبه 2 اسفند 1388
روزنامه «خبرجنوب»

صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : فرشاد عباسی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: FarshadAbbasi,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.
544